Jak jsme si řekli v úvodu, labioplastika označuje zákrok, který zkracuje délku malých stydkých pysků, kožních laloků po obou stranách vaginálního otvoru. Jde o nejčastěji prováděnou estetickou plastickou operaci genitálií, která zmírňuje symptomy, které ženy pociťují například při jízdě na kole nebo při pohlavním styku. Zákrok může vyřešit svědění, podráždění i problém se sebevědomím.

Cílem zákroku je zmenšení malých stydkých pysků tak, aby příliš nevisely pod velkými stydkými pysky. Plastika stydkých pysků může být provedena ke snížení asymetrie, když je jeden delší než druhý, nebo častěji ke snížení délky obou stydkých pysků tak, aby se například neproznačovali ve spodním prádle nebo v plavkách.

Předoperační příprava

Před labioplastikou žena přichází na konzultaci s plastickým chirurgem, kde společně proberou všechny možnosti a postupy, které může klinika ženě nabídnout. Lékař s klientkou probere předoperační péči, průběh operace, pooperační péči a také možné komplikace. Pokud se žena zákrok rozhodne podstoupit, na řadu přichází předoperační vyšetření.

Během předoperačního vyšetření klientka podstoupí odběry krve a vyšetření srdeční činnosti – EKG. Dále by měla před zákrokem po konzultaci s lékařem vysadit léky, které zvyšují krvácivost a také by neměla v době, kdy podstoupí operaci, menstruovat.

Co se děje před operací

Před operačním zákrokem je klientce doporučeno, aby po konzultaci s lékařem vysadila léky, které ovlivňují krevní srážlivost a operace by měla proběhnout v období po menstruaci. Před operací je také vyžadováno, aby měla klientka vyholený zevní genitál.

Podle rozsahu zákroku bude klientce poskytnuta celková nebo lokální anestezie. Pokud by žena podstoupila celkovou anestezii, nesmí před operací 6 hodin jíst, 2 hodiny pít a nesmí kouřit.

Před operací klientka podepíše písemný informovaný souhlas s anestezií a operačním výkonem a dále se zpracováním osobních dat. Tyto dokumenty budou vloženy do její zdravotnické dokumentace.